Hrvatske kulturne ustanove najavljuju niz zanimljivih programa u sezoni 2024/2025.
Kulturna ponuda u sezoni 2024/25, sudeći prema najavama, obećava niz uzbuđenja.
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu program počinje Zagrebačkim opernim festivalom. Od 9. do 21. rujna publika će uživati u pet vrhunskih produkcija europskih kazališta. U tom razdoblju bit će predstavljene četiri kazališne monografije. Ujedno, nastavlja se međunarodna suradnja Opera Europa te suradnja u dramskim EU projektima Prospero i Stages.
U novoj nas sezoni zagrebačkog HNK čeka jedanaest premijernih naslova. Dramsku sezonu otvara predstava Kralj Gordogan Radovana Ivšića u režiji Renea Medvešeka. Slijedi ansambl predstava prema romanu Zastave Miroslava Krleže, koju će postaviti Ivan Planinić. Jernej Lorenci režirat će Zločin i kaznu F. M. Dostojevskog. Nastavljaju se i novi izvedbeni eksperimenti koji propituju nove kazališne i interdisciplinarne forme u prostoru Tonske dvorane. Opera HNK u svojoj 164. sezoni najavljuje tri premijerna naslova. Riječ je o Paraćevoj Juditi, Massenetovu Wertheru i Dvořákovoj Rusalki.
Plakat za izložbu MUO-a u Klovićevim dvorima
Baletnim gala koncertom Roberta Bollea i drugih međunarodnih gostiju započet će nova baletna sezona. Edward Cluge postavit će Petrušku Igora Stravinskog. Balet će izvesti i Žar-pticu u koreografiji Maše Kolar te poseban projekt s Muzičkim biennalom, večer triju koreografija.
Posebna uzbuđenja čekaju publiku Zagrebačkog kazališta mladih. Predstava Jezik kopačke praizvedba je teksta Ivana Ergića (bivšeg nogometaša) i Filipa Grujića, u režiji Boruta Šeparovića. Sljedeća premijera je Samo kraj svijeta redatelja Matije Ferlina, u koprodukciji ZKM-a i INK Pula. Posebno zanimanje zacijelo će pobuditi mjuzikl U koga se uvrglo ovo dijete, prvi put izveden prije 41 godinu, koji sada postavljaju Mario Mirković, Grozdana Lajić Horvat i Ivan Đuričić. Premijeru predstave Sin, majka i otac sjede za stolom i dugo šute pripremaju autor Ivor Martinić i redatelj Aleksandar Švabić.
Dramsko kazalište Gavella sezonu će početi brijunskom uspješnicom, Brechtovom Prosjačkom operom u režiji Lenke Udovički. Filip Šovagović postavit će tekst Fabijana Šovagovića Sokol ga nije volio, i to najprije premijerom u HNK u Osijeku, a potom u Gavelli. Riječ je o tekstu koji je pred Gavellinom publikom 1980-ih igrao više od sedam godina. U studenom se održavaju tradicionalne Gavelline večeri, a u prosincu slijedi drama Mire Gavrana Tajna Grete Garbo, koju režira filmska redateljica Ivona Juka. U novoj sezoni u Gavelli Paolo Magelli režirat će dramu Ödöna von Horvátha Don Juan se vraća iz rata.
U satiričkom kazalištu Kerempuh, kao jednu od najatraktivnijih predstava, pripremaju Ubojstvo u Orient Expressu u režiji Sare Stanić Blažević.
Pred nama je i 57. međunarodni festival kazališta lutaka PIF koji će se održati od 13. do 19. rujna.
U riječkom HNK Ivana pl. Zajca najavljuju petnaest dramskih, opernih i baletnih premijera, dvije obnove i dva nova kazališna programa. Hrvatska drama priprema autorski projekt Ivana Plazibata Kad se zaljubljujemo, posvećen starijoj populaciji i njihovom pravu na ljubav, dramatizaciju romana Bekima Sejranovića Nigdje, niotkuda, u režiji Ivice Buljana, predstavu Oslobađanje u koprodukciji s Nacionalnim kazalištem Tunisa te predstavu za djecu prema priči Damira Martinovića Mrle Magarčić i kit. Najavljena je obnova mjuzikla Sunset Boulevard Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carola Gatica i premijera mjuzikla Priča sa zapadne strane Leonarda Bernsteina. Opera je najavila tri velike premijere: Napudraj joj lice, Arijadna na Naksosu i Manon Lescaut. Najavljene su i dvije baletne premijere te program Talijanske drame s četiri premijere. Sezonu otvara mjuzikl La nostra famiglia/ Naša familija.
Na premijernom repertoaru osječkog HNK naći će se Šovagovićev Sokol ga nije volio, u koprodukciji s Gavellom, Goldingov Gospodar muha i Millerove Vještice iz Salema. Premijerno će biti izvedene Puccinijeve jednočinke Sestra Angelica i Plašt, Verdijeva Traviata te Orffova Carmina burana.
Zanimljiv program najavljuje i HNK u Varaždinu. Očekuju nas tri premijere: Balkanski špijun Dušana Kovačevića, potom Poiretova Krletka u režiji Krešimira Dolenčića, te Priča o Zorku Bistrozorkom i o sreći Ivane Brlić-Mažuranić u režiji Lee Anastazije Fleger. Od 20. rujna do 2. listopada u Varaždinu i okolici održavaju se 54. Varaždinske barokne večeri.
Iz premijernog programa dubrovačkog Kazališta Marina Držića treba izdvojiti Držićeva Arkulina u režiji Marine Pejnović i Haiku iz bolnice, autorski projekt Srđane Šimunović prema stihovima Luka Paljetka.
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog najavljuje opsežan i atraktivan program. Ciklus Lisinski subotom – Svijet na dlanu počinje koncertom posvećenim 200. godišnjici rođenja Antona Brucknera. Nastupit će Orchestre des Champs Elysées izvedbom Brucknerove Osme simfonije. Potom slijedi gostovanje Bamberških simfoničara uz jednu od najsjajnijih zvijezda na pijanističkom nebu – Daniila Trifonova. Uz njih će tijekom sezone nastupiti i Budimpeštanski festivalski orkestar uz jednog od vodećih violinista Renauda Capuçona, potom još i sir András Schiff, Ivo Pogorelić, Bečki dječaci i mnogi drugi.
Plakat za novu sezonu HNK u Osijeku
U novome ciklusu Lisinski da camera predstavit će se ugledni komorni sastavi i glazbenici. Po tri koncerta u sezoni izvest će primjerice kvartet saksofona Papandopulo, svjetski poznati gitaristički Trio Elogio i vrsne hrvatske umjetnice poput Martine Filjak i Monike Leskovar. Nastavlja se i na proljeće započeti program Lisinski srijedom koji u Malu dvoranu dovodi world music, jazz, etno, eksperimentalnu i drugu glazbu. Čeka nas i pregršt drugih programa, poput drugog izdanja festivala Zagrebačko glazbeno proljeće.
Treba napomenuti i da Zagrebački jazz festival u svom 15. izdanju od rujna do prosinca ponovno dovodi renomirane goste, primjerice Billyja Cobhama, Avrama Fefera i Gregoryja Portera.
Likovna scena nudi niz projekata. U zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti već 26. rujna počinje trinaesto izdanje međunarodnog festivala Organ vida koji okuplja suvremene umjetnike koji rade u mediju fotografije. Nakon Aleksandra Srneca, MSU nastavlja predstavljati umjetnike stogodišnjake. Izložba Picelj i prijatelji, prema koncepciji Zvonka Makovića, predstavlja umjetnikov izvanredan opus i rasvjetljuje njegove inovativne doprinose hrvatskoj i međunarodnoj umjetničkoj sceni.
Galerija Klovićevi dvori od 10. rujna do 10. studenog predstavlja Misterij majstora Fortezze, odnosno europsku baštinu šibenskog gravera iz 16. stoljeća. Među ostalim, moći će se vidjeti prvi datirani i potpisani pladanj Oracija Fortezze iz londonskog British Museuma.
Muzej za umjetnost i obrt jesensku je sezonu otvorio 5. rujna gostovanjem izložbe Jedna za sve – Sve za jednu / Klub likovnih umjetnica 1927. – 1940. u Klovićevim dvorima te izložbom Marijan Detoni: od skice do matrice u Arheološkom muzeju Istre, a 18. rujna u Narodnoj galeriji u Ljubljani otvara izložbu Stari mojstri iz zbirk Muzeja za umetnost in obrt, Zagreb – slikarstvo, kiparstvo in grafika (Stari majstori iz zbirki Muzeja za umjetnost i obrt, Zagreb – slikarstvo, kiparstvo i grafika).
U Galeriji umjetnina Varaždin 25. rujna otvara se izložba Dražen Trogrlić – Preobrazbe, zamišljena kao intimni susret s opusom umjetnika koji već više od četiri desetljeća ostavlja prepoznatljiv trag na hrvatskoj likovnoj sceni.
U Zagrebu je upravo završio 12. Festival svjetske književnosti, a nakon njega slijede 17. Vrisak – riječki sajam knjiga i festival autora, koji počinje 14. rujna u Rijeci, potom najveći hrvatski sajam knjiga Interliber od 12. do 17. studenog, a od 29. studenog do 8. prosinca u Puli održat će se i manifestacija San(j)am knjige u Istri.
Od 4. do 10. studenoga održat će se najveći međunarodni filmski festival u Hrvatskoj, Zagreb Film Festival, koji će predstaviti najbolje od nezavisne međunarodne i domaće filmske produkcije.
795 - 796 - 12. rujna 2024. | Arhiva
Klikni za povratak